Venku začalo mrznout, proto je nejvyšší čas myslet i na ptáčky a začít jim sypat do krmítka.
Jak na to?
Připravte krmítko
Stejně jako my jíme s čistých talířů, tak i ptačí krmítko je třeba udržovat čisté. Proto je třeba krmítko, které jste používali loni, pořádně vyčistit a vymést všechny nečistoty. A čisté je třeba krmítko udržovat po celou sezónu.
Nové krmítko z PET lahve
Krmítko z PET lahve sice nepatří k nejpěknějším, ale zvládne ho vyrobit každý a za pár minut.
V dolní části PET lahve vyřízněte ostrým nožem dostatečně velký otvor. Stejný otvor vyřízněte i na druhé straně. Můžete další otvory, kterými prostrčíte tlustší klacík, který bude sloužit jako bidýlko. Kolem hrdla láhve uvažte provázek, za který krmítko pověsíte například na strom. Na dno PET lahve nasypejte dostatečné množství slunečnicových a jiných semen.
Pokud nemáte možnost mít vlastní krmítko, můžete využít ta, co vyráběli děti z MŠ Zámecká. V loňském roce děti vyrobily keramická krmítka, která už opět visí na stromech v okolí kaple Sv. Trojice a u Penzionu pro seniory na Kamínkách.
Pokud chcete ptáky jen pozorovat, můžete on-line sledovat krmítko umístěné v Kašpárkovské zahradě u rosického zámku.
Kam s krmítkem?
Krmítko můžete dát na okenní parapet nebo ho zavěsit na strom. Vždy je třeba ho dobře upevnit alespoň 150 cm nad zemí, nejlépe na závětrné a nerušené místo. A tak aby se do něj nemohla dostat kočka. Pokud na krmítko uvidíte z okna, můžete pozorovat, kdo a kdy vaše krmítko navštěvuje a lépe kontrolovat množství potravy.
Čím ptáky v zimě krmit?
Čím pestřejší bude směs, tím více ptačích druhů bude krmítko navštěvovat.
Ptáci ocení semínka (slunečnicová, lněná, mák…), zrní, kukuřici a ořechy. V obchodech můžete také koupit krmnou směs pro venkovní ptactvo nebo zimní směs. Kosi mají rádi na zemi položená rozkrojená jablka. Sýkorky potěší tuková směs. V podobě lojových koulí ji můžete koupit. Pozor ale na plastové síťky, jsou pro ptáky nebezpečné. Větší zábavu si užijete, pokud si je s dětmi vyrobíte sami.
Návod na přípravu tuková směsi
My jsme do tukové směsi použili:
- slunečnicová semena
- ovesné vločky
- křížaly (nasekané na drobno)
- ořechy (nasekané)
- hrst kupované směsi pro ptáky
Jako pojidlo ztužený rostlinný tuk (asi 1/3 kostky)
Dále potřebujete větší vykrajovátka na cukroví, provázek a mísu ve které vše smícháte
Tuk jsme nechejte v pokojové teplotě změknout. Změklý tuk a ostatní suroviny smíchejte dohromady v lepivou směs. Touto směsí naplňte vykrajovátka na cukroví vždy jen do poloviny. Pak přiložte provázek a zakryjte ho další vrstvou směsi. Dejte do lednice ztuhnout.
Co do krmítka nepatří?
Určitě do krmítka nepatří žádné lidské jídlo, nic sladkého, slaného ani kořeněného. A hlavně ne krmení plesnivé.
U nového krmítka nějaký čas trvá, než ho ptáci objeví a zvyknou si na něj. Pokud ale budete v krmítku pravidelně doplňovat potravu, ptáci se k vám naučí pravidelně zalétávat. Pak je třeba krmítko doplňovat v průběhu celé zimy.
Můžete se také zapojit do zimního sčítání ptáků na krmítkách – Ptačí hodinka, který pořádá Česká společnost ornitologická 7.-9.1.2022.
Máte s dětmi další otázky? Jak to mají ptáčci v zimně? Kdo navštěvuje vaše krmítko? Jak to, že ptákům není zima? Jaké keře vysadit na zahradě, aby měli i v zimně co jíst? A spoustu dalších zajímavostí a typů se dozvíte v projektu Přírodě na dosah a v pracovních listech V ptačí spižírně a Zima není strašák, které pro děti vypracovala Česká společnost ornitologická. Nebo na webináři Ornitolog na drátě, který se ve 12.díle věnoval právě Ptákům na krmítku.